Schedule

BST
London

Speaker

EET
Kyiv

EST
New York

Saturday,
2 pm

Mykhailo Videiko

Rediscovery of Trypillia culture

Saturday,
4 pm

Saturday,
9 am

Saturday,
2:30 pm

Katarzyna Inga Michalak

Spatial patterns around LBK houses. Case studies from two sites in Little Poland

Saturday,
4:30 pm

Saturday,
9:30 am

Saturday,
3 pm

Jan Turek

The Trypillia megasites in the context of contemporary European monuments

Saturday,
5 pm

Saturday,
10 am

Saturday,
3:30 pm

Hanna Rudyk

Ukraine's heritage: the Khanenkos' collection and the first museums in Kyiv

Saturday
5:30 pm

Saturday,
10:30 am

Saturday,
4 pm

Iryna Chechulina

Olbia Pontica as an important trade center on the way from Attica to Northern Black Sea region and the role of the tableware in the whole trade system

Saturday,
6 pm

Saturday,
11 am

Saturday,
4:30 pm

Pavlo Shydlovskyi

Rhythm in the life of mammoth hunters

Saturday,
6:30 pm

Saturday,
11:30 am

Saturday,
5 pm

Mykhailo Minakov

A Century of Ukraine's Political System

Saturday,
7 pm

Saturday,
12 am

Saturday,
5:30 pm

Vesta Malolitneva

Legal and organizational aspects of using the aerospace survey for the research and protection of the archaeological heritage of Ukraine

Saturday,
7:30 pm

Saturday,
12:30 pm

Saturday,
6 pm

Dmytro Kiosak

Indigenous foragers ancestry in European Neolithic: confronting west and east

Saturday,
8 pm

Saturday,
1 pm

Saturday,
6:30 pm

Jana Maříková-Kubková

Archaeological areas of Prague Castle as part of the architecture and the national cultural
identity in the post-war periods

Saturday,
8:30 pm

Saturday,
1:30 pm

Saturday,
7 pm

Marko Robert Stech

A Wellspring of Paleolithic Art and Culture: The Mizyn Archeological Site in Ukraine

Saturday,
9 pm

Saturday,
2 pm

Saturday,
7:30 pm

Oksana Lifantii 

Phenomenon of the Scythian "golden people" in Ukraine

Saturday,
9:30 pm

Saturday,
2:30 pm

Sunday,
2 pm

Łukasz Połczyński

What can textile seals tell us about early-modern trading routes? A case study from Gdańsk, Poland

Sunday,
4 pm

Sunday,
9 am

Sunday,
2:30 pm

Marta Andriiovych

The Burial Traditions of the Neolithic society in the Middle and Low Dnieper Region: The cemeteries of Mariupol Type

Sunday,
4:30 pm

Sunday,
9:30 am

Sunday,
3 pm

Oleh Yatsuk

Following the recipes: Glass technology and trade in the Iron Age Mediterranean

Sunday,
5 pm

Sunday,
10 am

Sunday,
3:30 pm

Sonja Kacar

Prehistory of Northern Dalmatia and work of Šibenik city Museum during the Croatian war of Independence (1991-1995) and post- war period (1995-2022)

Sunday,
5:30 pm

Sunday,
10:30 am

Sunday,
4 pm

Dmytro Nykonenko

Scythians of Khortytsia Island

Sunday,
6 pm

Sunday,
11 am

Sunday,
4:30 pm

Gennadii Kazakevych

“Where the Gauls and Scythians Meet and Mingle”: the La Tène culture in the territory of Ukraine

Sunday,
6:30 pm

Sunday,
11:30 am

Sunday,
5 pm

Marta Estranquiero

Archaeological site detection using multispectral data

Sunday,
7 pm

Sunday,
12 am

Sunday,
5:30 pm

Bianca Preda-Bălănică

Archaeological excavations of the YMPACT Project in Southeastern Europe

Sunday,
7:30 pm

Sunday,
12:30 pm

Sunday,
6 pm

Mykyta Ivanov

Early metallurgy of Ukraine: globalism vs localism 

Sunday,
8 pm

Sunday,
1 pm

Sunday,
6:30 pm

Pavlo Shydlovskyi

Archaeological Landscapes in Ukraine damaged by the War: challenges and solutions

Sunday,
8:30 pm

Sunday,
1:30 pm

Sunday,
7 pm

Astrid Nyland

Encountering monsters in the Mesolithic

Sunday,
9 pm

Sunday,
2 pm

Sunday,
7:30 pm

Simon Radchenko

Lessons taken from pre-Historic art of Ukraine

Sunday,
9:30 pm

Sunday,
2:30 pm